PDF VERSION

To view the PDF version please click on the icon below.

Media Release

News

Kyle and Jackie O win Best On-Air Team at Radio Awards


The Kyle and Jackie O Show has won the Best On-Air Team (Metro FM) category, at the 2015 Australian Commercial Radio Awards (ACRA), announced this evening at the Gold Coast Convention and Exhibition Centre.

The Kyle and Jackie O Show, KIIS 1065’s successful breakfast program, has won the Best On-Air Team (Metro FM) category, at the 2015 Australian Commercial Radio Awards (ACRA), announced this evening at the Gold Coast Convention and Exhibition Centre.  Kyle Sandilands and Jackie Henderson, who have previously won the top ACRA accolade in 2006, 2007, 2011 and 2013, have won for the first time since joining the Australian Radio Network’s KIIS in 2014. 
 
The Kyle and Jackie O Show won an additional award for Best Station Promotion for the Kyle & Jack Give Back Wedding, which saw the radio stars give a struggling young Sydney couple the wedding of their dreams, including a surprise live performance by international superstar Ed Sheeran.   
 
Winner of the Best On-Air Team (Metro AM) was won by 3AW Melbourne’s top rating breakfast team, Ross Stevenson and John Burns.  Continuing to dominate their timeslot in Melbourne, with 110 survey wins, this is their fourth Best On-Air Team (AM) award, having taken out the category in 2011, 2013 and 2014.
 
Best Current Affairs Presenter was won by 3AW’s Neil Mitchell.  Mitchell, who was inducted into radio’s Hall of Fame in 2007, has won this category four years running, plus an additional two Best Talk Presenter awards.  This year’s Best Talk Presenter was won for the second year running by 2GB’s Ben Fordham.  Radio’s Best Newcomer on air was won by Triple M Sydney’s Paul Gallen, captain of the Cronulla Sharks and New South Wales’ State of Origin team.  
 
Nova’s drive team, Kate, Tim & Marty (Kate Ritchie, Tim Blackwell & Marty Sheargold, Nova Network, Nova Entertainment) won the award for Best Networked Program, and Tim Blackwell took home an additional ACRA for Best Music or Entertainment Presenter. Last year’s winners of Best On Air Team (FM) Amanda Keller and Brendan Jones, better known as WS FM101.7 Sydney breakfast duo Jonesy & Amanda, took out best Syndicated Program for their national weekly show My Generation.

Known for their song parodies, Nova Sydney’s Fitzy and Wippa (Ryan Fitzgerald and Michael Wipfli) won the Best Community Service Project award for the Fitzy & Wippa’s Barry the Parody Bear promotion.  The duo created a special parody bear that performed five of their popular parodies, and was sold to raise money for the charity Little Wings. 
 
Winners in other major awards announced were:

  • Best News Presenter FM – Ron Wilson (smoothfm, Nova Entertainment)
  • Best News Presenter AM – Anne Stone (FIVEaa, Nova Entertainment)
  • Best Sports Presenter – Tim Lane (3AW, Macquarie Radio Network)
  • Best Musical Special – Richard Wilkins & Michael Buble (smoothfm, Nova Entertainment)
  • Best DAB+ Digital Radio Format – Triple M Modern Rock Digital ( Southern Cross Austereo)
 
Stephen Centatiempo, News Director and Mornings Announcer at Radio Hunter Valley 2NM (Grant Broadcasters) won the Brian White Memorial award which recognises sustained achievement and effort across news, current affairs, entertainment and sports reporting. The award includes a fellowship exchange with Mediacorp, Singapore’s largest broadcaster.

Radio veteran and award winning journalist, Jeremy Cordeaux was inducted into the Commercial Radio Hall of Fame.   The Sydney born but undisputed king of talkback radio in Adelaide was honoured for his outstanding lifetime achievement and contribution to the radio broadcasting industry.  With a career spanning more than 50 years across radio, television and print, plus extensive work for Australian charities, Cordeaux’s career started in radio as an office boy and moved on air as a presenter, then into management as a programme manager, managing director and owner of three successful radio stations. Cordeaux remains on air presenting afternoons on FIVEaa in Adelaide.

Commercial Radio Australia chief executive officer Ms Joan Warner said: “Live and local radio continues to grow across Australia. Congratulations to the recipients of these awards, who provide millions of listeners throughout the country with engaging content.” 
 
The Australian Commercial Radio Awards (ACRAs) are organised by Commercial Radio Australia and cover all metropolitan, provincial and country commercial radio stations, with winners announced for each of these areas in 33 categories, across news, talkback, sport and music. Tonight’s gala event was hosted by comedian and actor Stephen Curry with more than 1000 radio industry stars, personalities and media executives from around Australia in attendance.
 
Red carpet & winners photos available - here.
Broadcast vision of the ACRAs Red Carpet arrivals can be viewed and downloaded here at approximately 10.30 pm AEDT  and will be sent via satellite ex Globecast, Sydney at around 10.30 pm and again on Sunday, 11 October at  5:30 am AEDT.

 
A complete list of the 2015 ACRAs winners follows.  
 
 
Twitter: @ComRadioAU   #CRAConf   #ACRAs2015 
Facebook: facebook.com/commercialradioaustralia
Instagram: instagram.com/comradioau

Media contact: Melissa Fleming – 0417 499 529


WINNERS FOR 2015 AUSTRALIAN COMMERCIAL RADIO AWARDS (ACRAs)
Please note: Category Finalists are denoted with the following letters:
Country>Provincial>Non-Metropolitan>Metropolitan
 
BEST ON-AIR TEAM – METRO FM
Kyle & Jackie O Show; Kyle Sandilands & Jackie Henderson, KIIS 1065, Sydney NSW, Australian Radio Network M

BEST ON-AIR TEAM – METRO AM
3AW Breakfast; Ross Stevenson & John Burns, 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Radio Network M
 
BEST ON-AIR TEAM COUNTRY & PROVINCIAL
The Morning Rush; Jon Vertigan & Maria Foundas, 3YB, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C
Galey, Ross & Charli for Breakfast;
Paul Gale, Charli Robinson & Ross Wallman, Sea FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P
 
BEST ENTERTAINMENT/MUSIC PRESENTER
Ashleigh Blucher; Power FM, Bega NSW, Grant Broadcasters C
Brad Wood; Sea FM, Central Coast NSW, Southern Cross Austereo P
Tim Blackwell; Nova Network, Nova Entertainment M
 
BEST TALK PRESENTER
Kate O'Bree; 2BS, Bathurst NSW, Bathurst Broadcasters C
Mark Parton; 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network P
Ben Fordham; 2GB, Sydney NSW, Macquarie Radio Network M
 
BEST CURRENT AFFAIRS PRESENTER
Mark Parton; 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network NM
Neil Mitchell; 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Radio Network M
 
BEST SPORTS PRESENTER
Jock Brady; 3CS, Colac VIC, ACE Radio Broadcasters C
Phil Small; 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network P
Tim Lane; 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Radio Network M
 
BEST NETWORKED PROGRAM
Country Today; Don Plenty, ACE Radio Broadcasters C
The Noise; Grant Broadcasters P
Kate, Tim & Marty; Kate Ritchie, Tim Blackwell & Marty Sheargold, Nova Entertainment M
 
BEST SYNDICATED AUSTRALIAN PROGRAM
My Generation; Authentic Entertainment
 
BEST MARKETING CAMPAIGN
WSFM Pure Gold Campaign; ARN Marketing Team, WSFM, Sydney NSW, Australian Radio Network
 
ENGINEERING EXCELLENCE
Radio Datacast; Dale Sharp, Mix FM & Sea FM, Maroochydore QLD, EON Broadcasting NM
Nova's Red Room Global Tour; Robert Zamora & John Pearce, Sydney NSW, Nova Entertainment M
 
BRIAN WHITE MEMORIAL
Stephen Cenatiempo; 2NM, Muswellbrook NSW, Grant Broadcasters
 
BEST NEWCOMER ON-AIR
Claire Humphery; Snow FM, Jindabyne NSW, Capital Radio Network C
Clare Todhunter; Sea FM, Central Coast NSW, Southern Cross Austereo P
Paul Gallen; Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M
 
BEST NEWCOMER OFF-AIR
Justine Blacklock; Star FM, Dubbo NSW, Southern Cross Austereo C
Hannah Schadel; Star FM, Gosford NSW, Nova Entertainment P
Sophie Azzopardi; 2day FM & Triple M 104.9, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M
 
BEST SPORTS EVENT COVERAGE
2014 AFL Preliminary Final; The K-Rock Football Commentary Team, K-Rock, Geelong VIC, Grant Broadcasters NM
2014 AFL Grand Final; 3AW Football, 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Radio Network M
 
BEST NEWS PRESENTER COUNTRY & PROVINCIAL
Sarah Weir; Hot FM, Tablelands QLD, Southern Cross Austereo C
Rod McLeod; Gold FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P
 
BEST NEWS PRESENTER - METRO FM
Ron Wilson; smoothfm, Sydney NSW, Nova Entertainment M
 
BEST NEWS PRESENTER - METRO AM
Anne Stone; Fiveaa, Adelaide SA, Nova Entertainment M
 
BEST DIGITAL RADIO FORMAT
Triple M Modern Rock Digital; Jaime Chaux & Jacqui Kassulke, Adelaide SA & Perth WA, Southern Cross Austereo
 
BEST SHOW PRODUCER – ENTERTAINMENT/MUSIC
Russell Torrance; Wave FM's Hot Breakfast, Wave FM, Wollongong NSW, Grant Broadcasters NM
Laura Viglino; Jonesy & Amanda, WSFM, Sydney NSW, Australian Radio Network M
 
BEST SHOW PRODUCER – TALK/CURRENT AFFAIRS
Eddie Williams; Canberra Live, 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network NM
Harriet Glenn; Sydney Live with Ben Fordham, 2GB, Sydney NSW, Macquarie Radio Network M
 
BEST MUSIC DIRECTOR
Gemma Maddox; Max FM, Taree NSW, Super Radio Network C
Kiri Martin; Sea FM, Gosford NSW, Southern Cross Austereo P
Georgina Ingham-Myers; Nova 96.9, Sydney NSW, Nova Entertainment M
 
BEST PROGRAM DIRECTOR
Dave Drinkell; 3YB, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C
Ross Turner; 7HO FM, Hobart TAS, Grant Broadcasters P
Mike Fitzpatrick; Triple M, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M
 
BEST STATION PRODUCED COMEDY SEGMENT
Raising the Rugrats Cup; Jon Vertigan, 3YB, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C
Speak Up Granny; Luke Bradnam, Hot Tomato, Gold Coast QLD, Hot Tomato P
Peppa Pig Reboot; Dave Thornton, Jerimiah Busniak & Dan Anstey, Hit 101.9 Fox FM, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M
 
BEST DOCUMENTARY
Newcastle Earthquake 25th Anniversary; Nick Blanch, David Dollin, Ross McClymont, Nik Lawson & Mark Brewer, KOFM, Newcastle NSW, Southern Cross Austereo NM
Diary Of An Anzac; Tony Peterson, Cameron Forsyth, Chris Gregson & Matthew Summerill, 2GB, Sydney NSW, Macquarie Radio Network M

BEST ACHIEVEMENT IN PRODUCTION
Sophie Jackson; 3HA & Mixx FM, Hamilton VIC, ACE Radio Broadcasters C
Jaxson McLennan;
Star FM, Gosford NSW, Nova Entertainment P
Sideshow Mike Andersen;
Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST MUSIC SPECIAL
OzMade for the 2014 ARIAs; Henry James, Sea FM, Devonport TAS, Grant Broadcasters C
Aussie Thongs Weekend;
Al Dobie, Dennis Guthrie & Chris Crickmay, Gold FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P
Richard Wilkins & Michael Buble;
Richard Wilkins, Peter Clay & Travis Evans, smoothfm, Nova Entertainment M

BEST STATION SALES ACHIEVEMENT
Sea FM & Mix FM Sales Team; Mix FM & Sea FM, Maroochydore QLD, EON Broadcasting NM
ARN Brisbane Agency Sales Team;
KIIS Network, Brisbane QLD, Australian Radio Network M

BEST AGENCY SALESPERSON
Kim Kerton; Nova 100, Melbourne VIC, Nova Entertainment

BEST DIRECT SALESPERSON
Daniel Brewer; EasyMix 1467 AM, Mildura VIC, Grant Broadcasters C
Casey Gould;
KOFM & NXFM, Newcastle NSW, Southern Cross Austereo P
Chelsea Teelow;
hit107 & Triple M, Adelaide SA, Southern Cross Austereo M
 
BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL - SINGLE
Stiletto Boots; Mena Soliman & Tony Dean, 5RM, Riverland SA, Grant Broadcasters C
ShedBoss Joke; Nick Giesen & Jacinta Keally, Sea FM, Gladstone QLD, Southern Cross Austereo P
Westspecs – Shart; Matt Dickson & Carl Step, Mix 94.5, Perth WA, Southern Cross Austereo M
 
BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL - CAMPAIGN
East Coast Juices; Cameron Horn, David Horspool & Anna Cook, 2GO, Gosford NSW, Southern Cross Austereo NM
Bucket O Beef; Darren Russell & Eddie Bye, Fiveaa, Adelaide SA, Nova Entertainment M
 
BEST SALES PROMOTION
Honda Lovin'; Bron Davey, Leilani Vakaahi, Benny Hope & Libby Daniewska, B-Rock, Bathurst NSW, Bathurst Broadcasters C
Galey, Ross & Charli's $30k Buried Treasure;
Emma Drennan, Andrea Hodgetts & Matt Innes, Sea FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P
Lion King FM;
973FM, Brisbane QLD, Australian Radio Network M
 
BEST MULTIMEDIA EXECUTION – SALES
IKEA; Michael Dargan, Tim Ross and Alex Dalrymple, KIIS Network, Australian Radio Network
 
BEST MULTIMEDIA EXECUTION – STATION
Sea FM Relaunch; Kasey Radatti, Sea FM, Maroochydore QLD, EON Broadcasting NM
Nova's Insta Party;
Jay Walkerden, Dee Curtis & Matt Jones, Nova 106.9, Brisbane QLD, Nova Entertainment M

BEST STATION PROMOTION
Power Fm's Schools Breakfast; Power FM, Muswellbrook NSW, Grant Broadcasters C
Room Rules;
Hot FM, Townsville QLD, Southern Cross Austereo P
Kyle & Jack Give Back Wedding;
KIIS 1065, Sydney NSW, Australian Radio Network M

BEST PROMOTIONS DIRECTOR
Stephanie Zalfelds; Sea FM & 2GO, Central Coast NSW, Southern Cross Austereo NM
Tim Dwyer;
Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST COMMUNITY SERVICE PROJECT
East Coast Radiothon for Snowy Hydro SouthCare; Kim Gardner, 2EC, Bega NSW, Grant Broadcasters C
i98FM’s Camp Quality Convoy;
i98fm Convoy Team, i98 FM, Wollongong NSW, WIN Network P
Fitzy & Wippa's Barry The Parody Bear; Ryan Fitzgerald, Michael Wipfli, Carlie Millican & Alison Eveleigh, Nova 96.9, Sydney NSW, Nova Entertainment M

Newsletter

Sign up for our email newsletters

Get all the latest industry news, views, comments and opinions on the issues that matter to you.

Security code